DEĞİŞEN TEK ŞEY: HER ŞEY

Geçmişten günümüze bizi birçok yenilikle tanıştıran, dünyanın en değerli teknoloji firması kabul edilen Apple, 2015 lansmanında bu sloganla çıktı karşımıza. İşte, tüm teknoloji  severlerin merakla beklediği, San Fransisco’da yapılan lansmanın satırbaşları.

Kullanıcı Deneyimi Tutkusu

Saatler TSİ 20:00’yi gösterdiğinde, Apple CEO’su Tim Cook sahneye çıktı ve konuklara başarının anahtarından bahsetti: Daha iyi bir kullanıcı deneyimi. Bilindiği gibi Apple, ürün lansmanı yapan birçok firmanın aksine, donanım tabanlı tanıtımlardan uzak duruyor. Bunun yerine, çok basit birkaç aşamada donanım tanıtımından sıyrılıp, kullanıcı deneyimini ön planda tutan tanıtımlar yapıyor. Firmanın bu denli yüksek satış rakamları yakalamasındaki en büyük etken, kullanıcılara sunulan mükemmel kullanıcı deneyimi desek yanılmış olmayız.

Tek

Giyilebilen Apple: Apple Watch 2

Bu yıl içerisinde Apple merakla beklenen ilk giyilebilir teknoloji ürünü Apple Watch’u sunduğunda teknolojide yeni bir sayfa açıldığına inanılıyordu. Bu lansmanda da Apple, dünyaca ünlü giyim firması Hermes ile işbirliği yaparak modaya uygun şık tasarımlarıyla Apple Watch 2’yu tanıttı. Sağlık alanındaki uygulamalara özellikle vurgu yapan Jeff Williams, Apple’ın operasyon müdürü, uygulama geliştiricilerini yaratıcılıklarından yararlanmak adına yeni gelişen bu alana davet etti.

Tek2

Beklenen Büyük iPad Geldi: iPad Pro

Lansman öncesi Apple’a yakın birçok kaynaktan sızan bilgiler, Apple’ın bu yıl daha büyük ekranlı bir iPad tanıtacağına işaret ediyordu. Bilgiler yanıltmadı ve Apple, yepyeni ve büyük ekranlı bir iPad ile karşımıza çıktı. 12.9″ ekran boyutuna sahip iPad Pro, donanım özellikleriyle de neredeyse dizüstü bilgisayar performansında bir performans sunacağa benziyor. A9X işlemcisiyle ön plana çıkan iPad Pro, daha iyi bir grafik yongası, daha iyi bir dokunmatik ekran ve 4 hoparlörden güç alan daha iyi bir ses performansı vadediyor.

Tek3

Steve Jobs’un Kemikleri

 2007 yılında ilk iPhone lansmanında Steve Jobs, “Birçok üründe Stylus Pen (Akıllı Kalem) kullanılıyor. Oysa sizin bu deneyimi yaşamak için daha iyi bir ekipmanınız var : Parmaklarınız.” demişti. Yıllardır akılllı kalem teknolojisinden uzak duran ve her fırsatta bu teknolojiyi kullanan rakipleriyle alay eden Apple, bu yıl tüm tabularını yıkıp, Steve Jobs’un kemiklerini sızlatmak pahasına Apple Pen adını verdiği 99$ lık bir kalemle karşımıza çıktı. Teknik özellikleriyle diğer akıllı kalemlerden fazlasıyla üstün olan bu yeni kalemin, kullanıcılar tarafından sevilip sevilmeyeceği ise ayrı bir merak konusu. 

Tek4

 

Tabular Yıkılıyor Mu?

Kullanıcıların Apple konusunda belki de en çok şikayet ettikleri konu Apple’ın kendi ekosistemi içerisindeki mükemmelliğini, yabancı ekosistemlerle ilişkilerinde görememektir. Bu yıl Apple bu sıkıntıyı aşmakta çok önemli bir adım attı ve daha önceden lansmanlarda hiç yaşanmayan bir olay yaşandı. Microsoft firmasının Office departmanından bir üst yetkili ile Adobe firmasından bir yetkilinin sunum yaptılar. Ekosistemi dışındaki firmalarla bu tarz iş birliklerine giden Apple, bu hamlesiyle birçok kullanıcısını sevindireceğe benziyor.

Tek5

Yepyeni Bir Tv Deneyimi: Yeni Apple Tv

Yeni Apple TV, tamamen yeniden tasarlanan dokunmatik kumandası ve Siri entegrasyonu ile ön plana çıkıyor. iTunes, Netflix, Hulu, HBO, Showtime içinde Siri ile sesli aramaları mümkün kılan Apple Tv; filmler, fotoğraflar ve müzikleri bir arada görmenizi sağlarken, eklenen uygulama desteği, yeni TvOS işletim sistemi ve uygun fiyatı ile kullanıcıların gönlünde taht kuruyor. Ayrıca Nintendo Wii ve Microsoft xBox konsollarındaki gibi kumandayla oyun içindeki gerçek bir karakter gibi hamle yaparak, el hareketleri ile oyun oynamayı mümkün kılarken, bu özelliği ile oyun severlerden tam not alıyor.

Tek6

Ve Beklenen: iPhone 6s & iPhone 6s Plus

Geçmiş yılların aksine iPhone odaklı bir lansman yapmayarak teknoloji severleri şaşırtan Apple, geleneği bozmayarak geçen yıl çıkardığı iPhone 6 modelinin kasasını koruyarak bazı donanım tabanlı iyileştirmelere gitti. İyileştirmelerin en dikkat çekeni ve belki de en önemlisi, dış kasada kullanılan alüminyum materyalin tamamen farklı yeni bir alüminyumdan yapılmış olmasıydı. 7000 serisi alüminyum olarak bilinen bu malzeme, mevcut alaşımdan %60 daha sağlam ve eski alaşımla hemen hemen aynı ağırlığa sahip. Diğer yandan ekran camını da revize eden Apple, eski camdan yaklaşık 2 kat daha güçlü, daha sert yeni bir cam kullanma yoluna gitmiş.

Önceki yıl tanıtılan modelden yaklaşık 20 gram daha ağır olan 6s ve 6s Plus modellerindeki bu fark, Apple’ın bu lansmanda hayatımıza kattığı yeni bir teknolojiden kaynaklanıyor : 3D Touch. 3D Touch, geleneksel iki boyutlu dokunmatik deneyimine üçüncü bir boyut ekliyor ve kullanıcının ekrana dokunma sertliğini algılayarak yepyeni kontrollere olanak sağlıyor. Bu sistem için cihaza eklenen yeni bir donanım, cihazın çok az miktarda ağırlaşmasına yol açmış. Uygulamaları ve cihaz kontrolünü daha efektif hale getirecek olan bu teknolojinin özellikle de oyun severlerden tam not alacağından eminim.

Tek7

 3. Nesil 64 bit tabanlı A9 işlemci, daha iyi bir grafik yongası, eski parmak izi tanıma sensöründen 2 kat daha hızlı yeni bir parmak izi tanıma sensörü, 12 megapixellik True Tone flaşa sahip, sensörleri tamamen yenilenmiş bir arka kamera ve Retina Flash özelliğine sahip 5 megapiksellik bir ön kamerayla gelen 6s ve 6s Plus modelleri 16,64 ve 128 gb lık hafıza seçenekleriyle satışa sunulacak. 4k video özelliği ve Live Photo adı verilen hareketli fotoğraflar çekmeye olanak sağlayan yeni s serisi için 16 gb modelinin uzun vadede hafıza problemleri yaratacağı düşünüldüğünde, 64 veya 128gb lık modelleri almak kullanıcı açısından daha doğru bir seçim olacaktır.

Geçen yıl tanıtılan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen Gold rengin yanına, Rose Gold adını verdiği dördüncü rengi de ekleyen Apple’ın yeni S modelleri, 25 Eylül’de Amerika başta olmak üzere 12 ülkede eş zamanlı olarak satışa sunulacak. Ülkemizde ekim sonunda satışa sunulması beklenen yeni Apple modelleri ile ilgili detaylı bilgiyi, Apple’ın resmi sitesinden edinebilirsiniz.