Web Üzerinden Para Kazanmak

Web üzerinden para kazanmak pek çok kişinin ilgisini çeken bir konu. Genellikle “oturduğun yerden para kazanmak” mantığıyla basite alarak değerlendirilen bu metodlar bütünü, şu günlerde ismi kullanılarak fazlasıyla suistimal edildiği için pek çok kişi tarafından kötü bir geçmişe sahip ve önyargılı yaklaşılan bir vaziyette. Hepinizin bildiği üzere, e-mail oku para kazan – reklama tıkla/izle para kazan gibi basit ve genellikle işe yaramayan yöntemler dilden dile geziyor. Bunların pek çoğu yayılma tekniği olarak çevreni davet et puan/para kazan gibi yöntemler kullanıyorlar ancak bunların tümü işe yaramayan ve insanların umutlarını kullanarak bunlar üzerinden kâr eden firmaların oluşturduğu sistemler.

 

Günümüzdeki bu denli en efektik ve hızlı veren tek para kazanma yöntemi internet reklamcılığıdır. Pek çoğumuzun ziyaret ettiği web sitelerinde sık sık gördüğü “Google Reklamları” başlıklı reklamların oluşturduğu “Google Adsense” internet reklamcılığının en temel taşını oluşturuyor. Google Adsense temelde, yarattığı Google Adwords sistemi üzerinden teknik olarak işletmeci-web yöneticisi arasındaki köprüyü kuruyor ve elbette arada kendi payını alıyor. Google’ın ortaklarından olan Sergey Brin’in küçük çaplı bir ülkeyi yönetecek 17 milyar dolarlık servetinin oluşmasındaki en temel katkının bu sistem üzerinden Google’a kalan ufak yüzde olduğunu göz önüne alırsanız, pastanın bütününü tahmin etmeniz kolaylaşabilir diye düşünüyorum. İşte biz de bu pastadan çok küçük bir pay alıp cebimizi doldurmak adına web üzerinden para kazanma konusuna değineceğiz.

 

Google Adsense sisteminin firmalarla arasında oluşturduğu köprü olan Google Adwords, şu an için kurumsal pazarda Türkiye’de en çok tercih edilen internet reklamcılığı ürünü. Bu denli çok ilgi görmesinin temel sebebi reklamların tamamının sitenin içeriğine göre yorumlanıp listelenmesi. Yani Google Adwords aracılığıyla reklam veren her işletmeci reklamını bir havuza atıyor. Google da, her sayfanın içeriğine göre bu büyük havuzdan ilgili reklamları çekip ziyaretçiye sunuyor. Böylece, hem reklamını konuyla ilgili bir sitede yayımlatan işletmeci hedef kitlesine ulaşıyor hem de reklam yayımlayan web yöneticisi ilgili reklamlar sebebiyle daha fazla tık alıp para kazanabiliyor. Her iki tarafın da menfaatinin sağlandığı bu iş ortaklığında en büyük menfaat sahibinin, az önce sayısal verilerle de ifade ettiğimiz üzere, Google olduğunu da hatırlatalım.

 

Elbette yazıyı okuyup, web üzerine bilgi sahibi olmayan pek çoğumuzun bir web sitesine nasıl sahip olacağı konusunda bir fikri yok. Ancak web üzerinden para kazanabilmek için çok ciddi bir bilgi birikimine sahip olmaları da gerekmiyor. Bu işi kolaylaştırmak için çok fazla aracı site ve uygulama mevcut. Örneğin, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için artık HTML/CSS bilgisine ihtiyacınız yok. Piyasada mevcut olan yüz binlerce hazır site şablonunu düzenleyerek işe girişebilirsiniz. Bu eğlenceli süreç dahilinde hem kendinizi geliştirebilir, hem de web üzerinden para kazanmak adındaki bu çetin yolda ilk adımınızı atabilirsiniz. Yarattığınız siteyi yayımlamak için bir alan adına (teknoloji101.com gibi) ve tasarladığınız web sitesini 7/24 yayımlayacak bir web sunucusuna yani web hosting (web barındırma) hizmeti veren bir firmaya ihtiyacınız var. Hostbul.net gibi sitelerin vasıtasıyla,kolaylıkla kendinize uygun bir web barındırma paketi seçebilir ve yayına başlayabilirsiniz. Muhtemelen bu giriş maksimum 20 TL civarına mal olacaktır.

 

 

Bunun yanı sıra hazır karmaşık sistemler de mevcut. Küçük HTML siteler ile sadece bir kaç sayfalık içerikler oluşturabilirsiniz. WordPress, Joomla, Drupal gibi yazılımlar vasıtası ile de büyük portallar ve blogları kolaylıkla oluşturabilmeniz mümkün. Yukarıda sıraladığım 3 yazılımla ilgili Google üzerinden binlerce kaynağa ve çözülmüş sorun örneklerine ulaşmanız mümkün. Yeter ki konuya ilgili olun.

 

Elbette tüm bunlarla uğraşmak istemeyebilir ve ücretsiz alternatiflere yönelebilirsiniz. WordPress gibi hazır blog sistemlerinin yanı sıra, hazır blog imkânı veren blogspot.com, blogcu.com, wordpress.com gibi alternatifler de söz konusu. Ancak web’e sansür konusunda fazlaca sabıkalı olan bu servislerden bazılarıyla sorun yaşayabilmeniz de söz konusu olabilir. Yine de tecrübe edinmek adına ücretsiz blog servislerinden faydalanmanızı önerebilirim.

 

Sonrasında; adsense.com adresinden içeriği ve diğer detayları tamamlanmış olan siteniz için başvuru yapabilir ve onay sıranızı bekleyebilirsiniz. Sonrasında size oldukça detaylı bilgi veren bir mail ile dönüş alacaksınız. Bu aşamada karşılaşacağınız her türlü sorun için Google Adsense ekibinin hazırladığı yardım sayfalarını ziyaret edebilir veya bana soru sormak yoluyla ulaşabilirsiniz.

 

Konuyu fazlasıyla özet geçtiğimin farkındayım ancak böylesi geniş kapsamlı bir konuyu bir yazıya sığdırmak ne yazık ki mümkün değil. Son sayısında katılmak şansına sahip olduğum Teknoloji 101 dergisinin önümüzdeki dönemlerinde fırsat verilirse bilgilerimi bir yazı dizisi olarak sizinle paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda yine önümüzdeki dönem IEEE altında düzenlenecek “Web Üzerinden Para Kazanma Çalıştayları” hazırlayıp, bilgilerimizi tüm Bilkentli arkadaşlarımızla paylaşmak niyetindeyim. Son olarak, web üzerinden para kazanmak konusuna ilgiliyseniz ve gerçekten sağlam içerikler hazırlayabileceğinize inanıyorsanız, benimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz. Her türlü soru ve sorununuzda yardımcı olmaya hazırım. Aynı zamanda aşağıdaki linkler vasıtasıyla da pek çok bilgiye ulaşmak mümkün.

 

http://www.hostbul.net/ (alan adı ve web barındırma hizmeti veren firmaların karşılaştırıldığı portal)

http://www.r10.net/ (aynı hedefe gönül vermiş web yöneticileriyle iletişime geçebileceğiniz forum)

http://forums.digitalpoint.com/ (evrensel arenada hizmet veren yabancı web yöneticisi forumu)

http://www.moneymakerdiscussion.com/ (internet üzerinden para kazanmak üzerine bir kaynak)

http://www.wordpress-tr.com/ (WordPress Türkiye sitesi)

http://www.joomlatr.org/ (Joomla Türkiye sitesi)

http://drupaltr.org/ (Drupal Türkiye sitesi)

http://html.sitesi.web.tr/ (HTML konusunda temel bilgi edinmek isteyenler için harika bir kaynak)

http://www.seoteknikleri.com/ (sitelerinizi arama motorlarında üst sıraya çıkarmak için bir kaynak)

http://www.ex-designz.net/template/tempcat.asp?cat_id=13 (hazır web şablonlarına ulaşabilirsiniz)

http://www.iconarchive.com/ (siteleriniz için kullanabileceğiniz grafikler içeren geniş bir kaynak)

 

Yazan;

 

Yiğit Konur