DEVLER ÇARPIŞIYOR: SAMSUNG GALAXY NOTE 3, SONY XPERIA Z1, LG G2

RAFLARDA YERİNİ ALAN EN SON TELEFONLARI İNCELEDİK VE SİZİN İÇİN KARŞILAŞTIRDIK

Son zamanlarda adını en çok duyduğumuz Samsung Galaxy Note3, Sony Xperia Z1 ve LG G2 yi mercek altına aldık.

 

İLK İZLENİMLERİMİZ

SAMSUNG GALAXY NOTE 3: Öncelikle Samsung’un bizi Galaxy Note 3 ile çok şaşırtmadığını söyleyelim. Çünkü Galaxy serisinin amiral gemilerine bakacak olursak S3, Note2 ve S4 ten sonra Note3 ün tasarımı ve teknik özelliklerini tahmin etmek pek zor olmadı. Fakat her zaman olduğu gibi Samsung adından söz ettiren ve profesyonelliğini kanıtlayan bir telefon ortaya çıkarmış görünüyor. Galaxy Note3 selefi Note2 ye göre incelen, daha şık bir arka kapağa sahip olan ve boyutu küçlümesine rağmen ekranı büyüyen bir telefon olarak karşımıza çıkyor.

SONY XPERİA Z1: 2013 yazın başından beri söylentileri ortada dolaşan Xperia Z1 ise Sony nin yeni gözdesi. Su geçirmez kasası, kamera özellikleri ve şık cam kasası ile öne çıkan Xperia Z1 tasarımı ile selefi Xperia Znin biraz büyütülmüş hali adeta. Sony telefonun dışına neredeyse hiç dokunmamış ama teknik özelliklerini en son noktaya getirmiş görünüyor.

LG G2: Diğerlerinin aksine G2 önceki modellere pek benzemiyor. Telefonun tasarımı üzerinde çok çalıştığı belli olan LG, teknik özelliklerini de güçlü tutmuş. LG G2 kişileştirilebilir özellikleri, üstün kamerası ve ekranına göre ele tam oturan kasası ile rekabeti bir adım öteye taşıyor.

phono

DİZAYN

İlk olarak her üç telefonun da elimizde çok iyi bir tutuş hissi bıraktığını söyleyelim. Fakat Xperia Z1 su geçirmez şık cam kasasıyla burada biraz öne çıkıyor. G2 ve Note3 ise plastik kasalara sahip. Note3 ün arka kapağının deri görünümlü bir plastikten yapılması bizim çok hoşumuza gitti. G2 ise en büyük tasarım farkını arka tarafa taşınan düğmeleriyle yaratıyor. Taşınan diyoruz çünkü cihazda sadece 3 adet tuş var ve bunlar telefonun arkasına kameranın hemen altına konumlanmış durumda. İlk bakışta bu durum pek kullanışlı gözükmese de zamanla alışılacak hatta daha kullanışlı bulunabilecek bir özellik bile olabilir. Son olarak telefonların büyüklüğüne değinecek olursak G2 nin bu bakımdan en avantajlı seçim olduğunu söyleyebiliriz. Bir phablet olmanın doğal büyüklüğü Note3 ü idare edilmesi biraz zor bir telefon yapıyor, ekranına göre biraz büyük olan Xperia Z1 de burada biraz geride kalıyor.

 

TEKNİK DONANIM VE  EKRAN

Telefonların teknik özellikleri arasında pek fark bulunmuyor. Qualcomm Snapdragon800 2.2 Ghz 4 çekirdekli işlemci ve 2GB Ram e sahip G2 ve XperiaZ1 LTE desteği sağlarken,  3 GB Ram e sahip Note3 ün Türkiye sürümünde LTE desteği yok işlemcisi ise 2.2 Ghz yerine 1.9 ve 1.3 Ghz saat hızlarına sahip iki adet 4 çekirdekli işlemciden oluşan 8 çekirdekli Exynos. Diğer iki cihazın aksine G2 modelinde SD kart girişi yok. Ekranlara bakacak olursak Samsung her amiral gemisinde olduğu gibi 5.7 inçlik Note3 te de Super AMOLED kullanmış, LG ise G2 de 5.2 inç IPS LCD ekrana yer vermiş, Sony’nin tercihi ise 5 inç TFT ekrandan yana olmuş.

 

YAZILIM VE KAMERA

Her üç telefonda da Android işletim sitemi mevcut ama Note3 te 4.3 versiyonu yüklü gelirken diğer ikisi 4.2.2 ile geliyor. Kameralarda ise büyük çekişmenin G2 ve Xperia Z1 arasında olduğu söylenebilir. Xperia Z1 in 20,7 mp çözünürlüğe sahip G lensle destekelenen kamerası gerçekten çok başarılı fotoğraflara imza atabliceğiniz bir kamera. G2 de ise optik resim sabitleme (OIS) destekli bir 13 mp lik kamera bulunuyor ve onun da Z1 den geri kaldığı söylenemez hatta gece çekimlerinde ve hareketli çekimlerde daha başarılı bile bulunabilir. Samsung ise Note3 modelinde kameraya çok ağırlık vermemiş görünüyor. Galaxy S4 e benzer 13 mp lik bir kameraya sahip olan Note3 ün resim ve video özellikleri gayet iyi ama rakiplerinden biraz geride.

 

BATARYA VE FİYAT

Bataryada ise büyük bir rekabet yok. Note3 te 3200 mAh batarya yer alırken diğer iki modelde 3000 mAh batarya yer alıyor ama ekranlarının daha küçük ve LCD olmasının şarjınızı Note3 kadar kullanabilmenizi sağlayacağını düşünüyoruz. En önemli özelliklerden biri ise fiyat: Galaxy Note3 ve Xperia Z1 şu an 2.200 liradan satışta, G2 nin 32 GB lık sürümü 1.800 lira, 16 GB lık sürüm ise 1.600 lira.

 

SONUÇ

Her üç telefonun da sizi memnun edebileceği görüşündeyiz. Note3 çok iyi teknik özelliklere sahip ama biraz büyük ve Global sürümüne göre daha düşük özellikli işlemciye sahip. Xperia Z1de ise çok iyi bir 20 mp kamera ve su geçirmezlik gibi özellikler var ama onun da biraz büyük olduğu söylenebilir. G2 ise üç modelden hem en küçük olanı hem de en uygun fiyatlısı fakat maalesef SD kart girişi yok ve tuşlara alışması biraz zamanınızı alabilir.

 

Detaylı teknik özellik karşılaştırması için PhoneArena.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar: Ahmet Safa ÖZTÜRK