Aselsan’da Staj

Bu yazımızda, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Semih Kaya staj-101 köşesi için Aselsan’da yaptığı stajı anlattı.


 

Staj Öncesi

Aselsan’ı Seçme Nedenim:

Aselsan, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi firmalarından biri oluşu ve yaptığı işler itibari ile bir elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisine çekici gelebilecek nitelikleri bünyesinde bulunduruşu ile benim staj hayalini kurduğum bir şirketti. Zaten takip ettiğim için, Mart ayında internet üzerinden yayınlanan başvuru formunu doldurdum. Daha sonra benden istenen belgeleri (transcript, öğrenci belgesi, fotoğraf vs) posta ile Aselsan eğitim Müdürlüğü’ne ulaştırdım. Nisan ayının sonlarına doğru da staja kabul edildiğime dair bir e-mail aldım. Stajımın kabul edilmesinin en önemli nedenleri, not ortalamamın 3.00’ın üzerinde olması ve Bilkent Üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi olmamdır. Staja kabul sürecinde herhangi bir mülakat yapılmadı.

 

Staj Sırasında

Stajımı Aselsan’ın Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri(HBT) grubunun Profesyonel Haberleşme ve Sistem Mühendisliği bölümünde yaptım. Benim bulunduğum bölüm jandarma, polis ve acil servis gibi kamu güvenliği ve sağlığı ile alakalı birimlere haberleşme sistemleri kurmak ile sorumlu idi. Müşteriler her zaman Türk kuruluşları değildi, yabancı müşterilere de sahipti.

 

Stajın ilk haftasında Aselsan tarafından düzenlenen teknik ve kişisel gelişim odaklı seminerlere katıldık. Seminerler süresince şirketi daha yakından tanıma fırsatı yakaladık. Aselsan’daki üretim ve hizmet yönetimi konusunda bilgi sahibi olduk.

 

Public Access Mobile Radio

Stajımın ana kısmı ikinci haftadan itibaren başladı. Staj boyunca çalıştığım bölüm ile ilgili olarak telekomunikasyon konusuna odaklandım. İlk olarak bana verilen PMR(Private Mobile Radio) – PAMR(Public Access Mobile Radio) değerlendirme raporunu inceledim. Bu raporun içerisinde kablosuz haberleşme sistemleri ile alakalı öğretici bilgiler buldum. Analog, sayısal ve geniş alan kaplama telsiz sistemleri hakkında bilgiler edindim. Sayısal modülasyon tekniklerini(PSK, FSK, QAM gibi) ve çoklu erişim tekniklerini(FDMA, TDMA, CDMA gibi) öğrendim. Konvansiyonel ve trunk sistemlere aşina oldum. 1.(1G), 2.(2G) ve 3. Nesil(3G) haberleşme sistemlerinin genel yapılarını kavradım.

 

Staj boyunca benden sorumlu mühendisin de üzerinde çalıştığı JEMUS(Jandarma Entegre Muharebe ve Bilgi Sistemleri) Projesi’ni öğrenme fırsatı yakaladım. JEMUS Projesi, Türk Jandarma kuvvetleri arasında kolay ve güvenilir haberleşmeyi sağlayan kablolu, kablosuz ve uygulama sistemleri barındıran bir Aselsan projesidir. Ben de mühendisim aracılığı ile bu projede kullanılan ekipmanları(röle, anahtarlama sistemleri, birleştirici, anten, telsiz gibi) ve onların fonksiyonlarını inceledim. Kullanılan yazılımların ve uygulamaların test süreçlerini gözlemledim. Bu proje çerçevesinde iş hayatında bir mühendislik projesinin tasarım, test ve simülasyon, üretim, sistem kurulumu ve kullanıcı hizmeti kısımlarını idrak ettim.

 

Bunlara ek olarak, NG112(Next Generation 112) adı altında Avrupa’da geleceğin acil servis haberleşme sistemleri ile ilgili öngörülen her türlü bilgi ve kullanılacak sistem ve protokolleri barındıran raporları analiz ettim. Bu sayede bu sistemlerde kullanılması düşünülen ağ ve sistem mimarisi hakkında bilgi sahibi olmuş oldum.

 

Son olarak, LTE(Long Term Evolution) Teknolojisi’ni araştırdım. LTE, geleceğin mobil geniş alan standartlarını barındıran ve 3GPP( The 3rd Generation Partnership Project) tarafından geliştirilen bir teknolojidir. LTE araştırması ile LTE’nin genel özelliklerini ve performans hedeflerini, sistem ve ağ topolojisini, 3G teknolojileri ile olan farklılıklarını öğrendim.

 

Çalışma ortamından bahsetmem gerekirse, staj sırasında 4 mühendis ile birlikte kübik denilen yapılar içerisinde çalışma fırsatı yakaladım. Zaman zaman test odasına gidip sistemleri gözlemleme şansı buldum.

 

Çalıştığım mühendisler gayet neşeli insanlardı. Hatta öğle araları “Counter” ve “PES2012” oynuyorlardı. Bu durum çok hoşuma gitti.

 

Savunma sanayisi içerisinde yer alan Aselsan’dan beklediğim askeri disiplin yoktu, onun yerine insanlar arasında saygı ve sevgi vardı. Herkes birbiri ile çok güzel anlaşıyordu ve herkes güler yüzlü idi. Bana her daim yardımcı oldular.

 

Stajım 20 iş günü sürdü. Bu süre zarfında, Aselsan, bizlere ulaşım ve öğle yemeği sağladı. Belirtmeden geçemeyeceğim, öğle yemekleri harikaydı!

 

 

Staj Sonrasında

Stajın bana kattıkları:

Aselsan’da staj yapmak bana hem teknik açıdan hem de kişisel gelişimim açısından çok fazla katkıda bulundu. En önemli kazancım iş hayatını tanımak oldu. Her sabah 6.30’da uyanıp 08.00’den 17.30’a kadar çalışmak inanın öğrencilikten çok daha zor.  2-3 günde bir tıraş olma zorunluluğu da var tabi.

 

Ayrıca Aselsan’ı, Aselsan’ın bölümlerini ve çalışma ortamını tanımış oldum. Beklediğim sert ast-üst ilişkisi yerine gayet saygılı ve sempatik muhabbet ortamlarını gördüm. İnsanların maddi beklentilerinin de fazlasıyla karşılanıyor oluşu önemliydi benim için. İleride Aselsan gibi güçlü bir firmada çalışmayı çok isterim.

 

Teknik açıdan pratik anlamda çok fazla ilerleme fırsatı yakalayamamış olsam da haberleşme sistemleri ile ilgili teorik çok fazla bilgi edindim. Ek olarak, iş hayatında bir mühendislik projesini nasıl sürdürüldüğünü gözlemledim.

 

Staj yapacak olan arkadaşlara:

Staj başvurularını çok önceden araştırmaya başlasınlar. Başvuru süreçlerinde istedikleri firmalar başta olmak üzere her yere başvursunlar; ama her firma onları kabul edecek diye de bir durum yok maalesef. Ben başvuru süresince birçok firmadan da ret cevabı aldım.  Bu durum onların moralini bozmasın.

 

Stajlarını almış oldukları dersler çerçevesinde bir konu üzerinde yaparlarsa çok faydalı olacağına inanıyorum. Ben, daha önceden pek bilmediğim telekomünikasyon üzerine bir staj yaparken açıkçası konuları anlamak için zaman zaman çok çaba sarf ettiğimi söyleyebilirim. Eğer imkânları varsa bu durumu göz ardı etmesinler.

 

Staj süresince de gerek teknik gerekse çalıştığı şirket ile ilgili sürekli bir şeyler öğrenme peşinde koşsunlar. Yani mümkün olduğunca staj yapılan yerde olmanın değerinin farkına varsınlar. Ben çoğu zaman “Şu ne abi?”, “Bu nasıl oluyor?”, “Şunu bi açıklar mısınız?” gibi sorularla sorumlu mühendislerimin kapılarını çaldığımı hatırlıyor.

 

Yazan;

Semih Kaya